Robotyzacja procesów szansą na ratunek dla wielu firm
Jeszcze do niedawna nikt nie był w stanie przewidzieć tak ogromnego paraliżu niemal wszystkich branż na całym świecie, jak ten, który zdarzył się w 2020 roku. Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na działalność przedsiębiorców – zarówno tych małych, jak i największych. Wymusiła na nich także podejmowanie szybkich, zdecydowanych działań, które miały zapewnić utrzymanie się na rynku i minimalizowanie strat. Tylko nieliczni dysponowali narzędziami informatycznymi, które umożliwiały realizację procesów zgodnie z planem. Zauważyli to pozostali przedsiębiorcy, którzy zrozumieli, że zaawansowane systemy IT i robotyzacja mogą być dla nich szansą na przetrwanie – nawet w czasach pandemii.
Zgodnie z danymi zebranymi w marcu 2020 przez Konfederację Lewiatan 88% firm wdrożyło pracę zdalną [1]. Bez narzędzi, które ułatwiają przydzielanie, kontrolowanie i rozliczanie zadań efektywność takiej pracy z pewnością nie jest zadowalająca. W związku z tym wiele przedsiębiorstw rozpoczęło poszukiwania rozwiązań IT dostosowanych do ich potrzeb. Tylko 28% firm w Polsce nie planuje rozszerzania pracy zdalnej, co wskazuje na ogromny potencjał rynku związanego z systemami IT przeznaczonymi do koordynacji procesów biznesowych [2]. Już w 2019 roku Deloitte wskazywał, że w ciągu roku liczba podmiotów inwestujących w automatyzację wzrosła dwukrotnie, wskazując przy tym, że pozwoli to na zwiększenie wydajności pracowników o 27% w ciągu najbliższych trzech lat. Zdaniem ekspertów robotyzacja prac biurowych pozwoli na oszczędność ok. 3 h pracy dziennie [3]. Obecna sytuacja na rynku z pewnością przyczyni się do jeszcze szybszej automatyzacji.
Powyższe dane wskazują na rosnące znaczenie automatyzacji pracy we wszystkich branżach – także tych, które do tej pory opierały się jedynie na ludziach. Roboty przede wszystkim potrafią zrobić więcej w krótszym czasie. Wykonują zadania szybciej i dokładniej, nigdy nie są zmęczone i nie zagraża im prokrastynacja ani wypalenie zawodowe – pracują zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba. Właśnie dlatego stają się wsparciem nie tylko pracowników produkcyjnych – często zlecana jest im również praca biurowa. Automatyczne uzupełnianie różnego rodzaju formularzy, wysyłanie wiadomości, generowanie raportów – to tylko niektóre z zadań, które przy zastosowaniu odpowiedniego systemu IT mogą być realizowane bez wysiłku. Najwyższej jakości rozwiązania pozwalają na pełne dostosowane funkcjonalności do potrzeb i oczekiwań konkretnego podmiotu – takim rozwiązaniem jest Bpower2. Dowolna konfiguracja i szybkie wdrożenie to tylko niektóre z zalet tego systemu, który może być wsparciem dla każdej firmy. Jest to szczególnie ważne w tak trudnych i niepewnych czasach – może to dobry moment, by dowiedzieć się więcej na jego temat?
Źródło:
2. https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/praca-zdalna-pandemia-zmienia-rynek-pracy-to-rewolucja-4600151
3. https://logistyka.rp.pl/koronawirus/6719-pandemia-nie-zahamuje-robotyzacji