Work life balance
Praca zajmuje w naszym życiu ważne miejsce – nie tylko ze względu na to, że jest źródłem utrzymania, ale także na to, że często źródłem spełnienia i rozwoju. Coraz więcej osób ma jednak problem z osiągnięciem równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Z czego to wynika i do czego prowadzi?
Największy wpływ na zacieranie granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym ma szybki rozwój nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych oraz ich powszechna dostępność. Każdy może wysłać albo odebrać maila w dowolnym miejscu i czasie, a dzięki powszechności laptopów może zabrać ze sobą pracę nawet na wakacje. Media społecznościowe ułatwiają łączenie relacji prywatnych i zawodowych. Wzrastają także oczekiwania pracodawców, a pracownicy, czując presję, spędzają coraz więcej czasu na realizacji swoich zadań. Nikt nie powinien zapominać, że równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest niezwykle ważna, a dobry szef powinien mobilizować do jej osiągania.
Osiągnięcie takiego balansu nie tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie i relacje, ale także podniesie efektywność i wydajność w pracy. Człowiek umiejący oddzielić życie prywatne od zawodowego będzie bardziej lojalny wobec marki, którą pomaga tworzyć. Firmy wspierające w tym swoich pracowników uzyskują coraz lepszą reputację, dzięki której są w stanie przyciągnąć i zatrzymać wielu specjalistów. Zgodnie z opinią Oxford Economic zastąpienie pracownika to koszt ok. 30 000 £, a jego wdrożenie zajmuje do 28 tygodni – jest to jednoznaczny sygnał, że lepszym rozwiązaniem jest dbanie o dobre samopoczucie osób, które już zostały zatrudnione. Mobilizowanie pracowników do osiągania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym przynosi także inne korzyści, wśród których znajdują się:
1. Lepszy stan zdrowia
Stres i przepracowanie negatywnie wpływają na kondycję fizyczną i psychiczną. Zbyt wiele czasu spędzanego w pracy może źle działać na zdrowie, powodując nie tylko większą podatność na infekcje, ale także na poważne choroby jak np. udary, problemy z oddychaniem, wylewy, zawały – niezależnie od tego, czy jest to praca biurowa czy fizyczna. Z badań UCL przeprowadzonych na grupie ponad 10 tysięcy osób wynika, że pracownicy umysłowi, którzy pracują co najmniej 3 godziny więcej, niż powinni, zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z sercem o 60%. Lepszy stan zdrowia to mniejsze ryzyko nieobecności pracowników, a co za tym idzie poprawa wydajności.
2. Mniejsze ryzyko „wypalenia zawodowego”
Nieustanny stres, presja i brak czasu na odpoczynek znacznie przyspieszają wystąpienie wypalenia zawodowego. Pracownik czuje, że nie jest w stanie sprostać stawianym przed nim wymaganiom, co z kolei negatywnie wpływa na wiele aspektów jego życia – w tym realizację zadań. W ten sposób nawet najlepszy specjalista może przestać radzić sobie z najprostszymi zleceniami.
3. Większa wydajność
Osoby, które znalazły równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, znacznie łatwiej mogą się skupić i w koncentracji realizować swoje zadania. Dzięki temu nie tylko skraca się czas poszczególnych procesów, ale także znacznie wzrasta ich jakość.
To tylko niektóre z możliwych do osiągnięcia korzyści. Jednak jak je osiągnąć? Jak pracodawca może harmonizować życie prywatne i zawodowe swoich pracowników?
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
Przede wszystkim należy słuchać. Wskazówki otrzymane bezpośrednio od pracowników mogą być o wiele cenniejsze niż narady całego zarządu. Warto zastanowić się nad organizacją dyskusji lub regularnych spotkań, które pozwolą na poznanie aktualnych opinii zespołu i ułatwią wprowadzanie rozwiązań prowadzących do uzyskania harmonii pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Wiedza o aktualnej atmosferze panującej w zespole znacznie ułatwi podjęcie odpowiednich kroków.
Niezwykle ważne jest także zachęcanie pracowników do odpoczynku – zarówno w formie urlopu, jak i krótkich przerw w ciągu dnia. Urlop pozwala na regenerację, chwilowe „wyłączenie się” i zebranie sił do dalszej pracy. W związku z tym znacznie podnosi poziom wydajności i skupienia. Wynika to z licznych badań i jest widoczne po powrocie pracownika do pracy. Niektóre firmy stosują zasadę „wykorzystaj lub strać”, zgodnie z którą niewykorzystany urlop przepada – nie jest także opłacany. W ten sposób motywują swoich pracowników do odpoczynku. Z kolei w celu zachęcenia zespołu do przerw w ciągu dnia warto wprowadzić dodatkową przerwę na kawę lub ćwiczenia fizyczne oraz zastanowić się nad stworzeniem miejsca, w którym pracownicy będą mogli po prostu odpocząć. Chwila wytchnienia znacznie podnosi produktywność i zmniejsza poziom stresu.
Nie można zapominać także o dawaniu dobrego przykładu. Szef, który z jednej strony zachęca do zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, a z drugiej wysyła maile po godzinach pracy lub w weekendy, zaprzecza sam sobie – jego przekaz nie jest spójny. Może wprowadzić to niepotrzebny zamęt i utrudnić osiągnięcie zakładanego celu. Pracownicy nie będą bowiem wiedzieli, jak powinni się zachować – odpisać czy pozwolić sobie na odpoczynek. Szanowanie prywatności i czasu wolnego swojego zespołu jest ważnym krokiem w osiąganiu równowagi.
Bez względu na to, czy jesteś przełożonym czy pracownikiem, powinieneś dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć balans między życiem prywatnym a zawodowym. Rezultaty będą widoczne od razu – człowiek szczęśliwy to człowiek produktywny, zaangażowany i skoncentrowany.