Czy zawsze warto być perfekcjonistą?
Zastanawiasz się czasem, jak to jest, że starasz się i wkładasz wiele wysiłku w realizację swoich zadań, a efekt nie zawsze jest oszałamiający? Z kolei inni obijają się, wydaje się, że myślą tylko o tym, jak zrobić, żeby się nie narobić, a mimo tego osiągają zamierzony efekt. Jak to możliwe? Jedno z interesujących wyjaśnień można znaleźć na blogu siadlak.com
Poniżej udostępniamy ten ciekawy artykuł (źródło https://siadlak.com/kwadrat-pareto/):
Kwadrat Pareto
Zasada Pareto jest prosta i pewnie każdemu Czytelnikowi tego bloga znana:
20% NAKŁADU PRACY PRZYNOSI 80% REZULTATU.
Przykłady jej zastosowania można mnożyć, wizualizować i znajdować w dowolnej przestrzeni życia – tak prywatnego, jak biznesowego.
Najbardziej banalne jest sprzątanie mieszkania.
Wyobraź sobie, że masz w domu totalny bałagan, a za pół godziny przychodzą niezapowiedziani wcześniej goście. Możesz oczywiście zabrać się za bardzo dokładne sprzątanie, ścieranie kurzy z półek z książkami, odkamienianie czajnika, trzepanie dywanów, etc. Nie oszukujmy się – wiesz, że Twoje mieszkanie wymaga gruntownego sprzątania od A do Z (oczywiście żartuję, to tylko wizualizacja, która ma obrazować zasadę).
Według Zasady Pareto, pobieżne ogarnięcie 20% mieszkania powinno sprawić, że będzie wyglądać na posprzątane w 80%. Przykład? Proszę bardzo. Szybkie umycie podłóg przetarcie kurzy, poukładanie rzeczy w szafkach, wyrównanie książek na półkach – w pół godziny można zdążyć doprowadzić mieszkanie do jako-takiego ładu. Ale nie ma opcji, żeby w tym czasie zrobić jeszcze jakiś szybki makeup czy wyprasować koszulę.
Dlatego z pomocą przychodzi Kwadrat Pareto, który wynika z prostego przełożenia: jeśli osiągnięcie 80% całości rezultatu wymaga 20% nakładu całej potrzebnej pracy, to co wydarzyłoby się, gdybyśmy zastosowali Zasadę Pareto wobec tych 80%?
80% REZULTATU – 20% PRACY
ZATEM
80% Z 80% = 64% REZULTATU
20% Z 20% = 4% PRACY
To z kolei oznacza, że wystarczy 4% włożonej pracy, aby osiagnąć 64% pożądanego efektu!!!
Oczywiście można byłoby pójść jeszcze dalej i zrobić Sześcian Pareto: włożyć tylko 0,8% pracy, aby osiągnąć 51.2% rezultatu. To jest już jednak wyższa matematyka, bo ciężko jest wyliczać takie ułamki na bieżąco – szczególnie podczas sprzątania.
Wracając do kwadratu i naszego przykładu: zamiast wykonywać te wszystkie zadania, które wymieniliśmy wcześniej – czy nie łatwiej byłoby po prostu zebrać leżące wokół ubrania i zabawki, wynieść śmieci, a brudne naczynia wrzucić do zlewu i zalać wodą z płynem? Voila! 4% potrzebnego czasu i mieszkanie jest jako-tako ogarnięte. Cóż – goście się nie zapowiedzieli, więc nie mogą oczekiwać glancu.
W biznesie jest dokładnie tak samo. Możesz przygotować perfekcyjną stronę sprzedaży swojego szkolenia, zatrudnić wizażystkę i fotografa, wynająć studio, przetłumaczyć agendę na kilka języków opublikować, kiedy tylko będzie gotowa (czyli jakieś pół roku później)
-albo-
wystartować ją w najprostszym narzędziu typu wordpress.com czy leadpages.co i… zacząć sprzedawać.
Po prostu!
Zresztą nie musisz wierzyć mi na słowo – w opublikowanych badaniach Microsoft sprawdził, że 80% wszystkich błędów (w Windows i całym Office) pochodzi z dokładnie 20% bugów oprogramowania.
Czy wybierzesz pełną Zasadę Pareto czy może jej Kwadrat – decyzja należy do Ciebie. Mam tylko jedną prośbę. Niech przyświeca Ci strategiczna perspektywa – zacznij od ogółu, dopiero później dodaj szczegóły. Nie czekaj do 100%. Po prostu zacznij działać!