Bpower2

Jak podnieść swoją produktywność?

Często się zdarza, że mamy do wykonania tak dużo zadań, że nie wiemy, od czego zacząć. W praktyce wygląda to tak, że próbujemy zrobić wszystkiego po trochę, czego efekty nie są zadowalające – ani dla nas, ani dla przełożonych. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, jak to możliwe, że inni realizują swoje zadania, a my nie?

Jednym z najważniejszych problemów, z którym powinniśmy się zmierzyć, jest przyjmowanie zbyt wielu obowiązków. Sporo osób ma problem z odmawianiem, w rezultacie czego nie są one w stanie wywiązać się ze wszystkich obietnic. Życie w społeczeństwie, w którym długa praca jest standardem, znacznie pogłębia ten problem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zostawanie w pracy po godzinach wcale nie musi przekładać się na efektywność i dobre rezultaty, a czasem jest tylko grą pozorów. Z badań jednoznacznie wynika, że przepracowanie powoduje spadek produktywności – w ciągu 60 godzin w tygodniu zrealizować można mniej niż w ciągu 40 godzin – wynika to głównie z przemęczenia i utraty kreatywności. Eksperci alarmują, że coraz więcej osób w wieku trzydziestu lat odczuwa wypalenie zawodowe – na szczęście są sposoby, by to zmienić!

Po pierwsze – nie realizuj kilku zadań naraz, skup się na jednej rzeczy

Nie zaczynaj robić kolejnej rzeczy, dopóki nie skończysz tej już rozpoczętej. Realizowanie kilku zadań równocześnie na pewno nie przyspiesza ich wykonania, a jedynie powoduje niepotrzebną frustrację i pośpiech. Można w takich sytuacjach zauważyć, że paradoksalnie dopada nas prokrastynacja.

Ponadto pilnuj tego, aby eliminować wszystkie elementy, które Cię rozpraszają – wyłącz powiadomienia z mediów społecznościowych, jeśli możesz – wycisz telefon, a nawet skorzystaj z relaksującej muzyki.

Po drugie – przygotuj listę priorytetów

Najczęściej 80% osiągnięć to wynik 20% zadań, które były naszym priorytetem. Ważne jest, by rozpocząć dzień od realizacji najważniejszych zadań, ponieważ z biegiem czasu wydajność spada. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie listy priorytetów już dzień wcześniej, a następnie kierowanie się nią w pracy.

Po trzecie – zadbaj o poranną rutynę

Pierwsze 60-90 minut każdego ranka wpływa na nastawienie i nastrój na resztę dnia. Przyjemny poranek znacznie ułatwia skupienie i zaplanowanie pracy. Warto zastanowić się nad wcześniejszą pobudką, która da czas np. na jogę, czytanie, słuchanie ulubionej muzyki. Takie rozpoczęcie dnia daje energię do pracy i znacznie poprawia humor. Wprowadź swój codzienny rytuał i obserwuj, jak wpływa on na Twoje samopoczucie.

Po czwarte – zarządzaj swoją energią

Odpowiednie zarządzanie energią przekłada się na to, ile zadań można zrealizować w ciągu dnia. Niezwykle ważny jest sen, odpowiednie odżywianie i przerwy w pracy. Czasem zdarza się, że pilny projekt wymaga pracy po godzinach, a nawet w nocy, jednak nie powinno się to zdarzać często. Dbanie o wypoczynek i dobrą kondycję przyczynia się do znacznej poprawy produktywności.

Po piąte – zaplanuj dni tygodnia

Ta zasada jest szczególnie istotna dla osób, które muszą koordynować wiele projektów. Dobrym rozwiązaniem jest ich podział na różne dni tygodnia, co minimalizuje straty energii związane z „przełączaniem się” pomiędzy różnymi zadaniami. Można zaplanować np. że odpowiedzi na pytania potencjalnych klientów wysyłane są zawsze we wtorki i czwartki, z kolei próba pozyskania nowych klientów ma miejsce zawsze w środę.

Wdrożenie w życie tych kilku prostych wskazówek może znacznie podnieść produktywność i obniżyć poziom stresu – warto spróbować.

(Opracowanie własne na podstawie: https://bellicosa.com/sprawdzone-sposoby-na-produktywnosc/)

Śledź nas na

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments