Bpower2

Gdzie scrum nie może tam kanban pomoże

Czym jest Scrum?

Scrum to „zwinne” (agile) podejście do tworzenia nowego produktu. W naszym przypadku produkt to oprogramowanie komputerowe.

Scrum bazuje na pracy zespołu, który ma wszystkie niezbędne umiejętności i zasoby, żeby ten produkt dostarczyć. A jeśli ich nie ma – to chcemy, żeby je zdobył. Członkowie naszego zespołu mają różne, uzupełniające się kompetencje – na przykład analiza, programowanie czy testowanie.

W Scrum’ie każdy członek zespołu odgrywa swoją rolę. Dzielimy się na:

  • deweloperów odpowiedzialnych za rozwój produktu,
  • właściciela produktu (PO), który ma wizję swojego produktu i dzięki temu może decydować o tym, co jest w danym momencie najważniejsze,
  • Scrum Mastera (SM), który skupia się na tym, jak działamy. Dzięki temu może dzielić się obserwacjami z pozostałymi i pomóc im zwiększyć produktywność.

Zespół dostarcza kolejne wersje działającego produktu w krótkich cyklach zwanych „sprintami. Sprinty w naszej firmie trwają zwykle dwa tygodnie. PO jest na bieżąco ze stopniem rozwoju produktu i wie, ile czasu musimy zainwestować w kolejne etapy rozwoju oprogramowania.

Czym jest Kanban?

Do usprawnienia metody pracy, jaką jest scrum, dodajemy metodę nazywaną „kanban”.

Kanban to nic innego jak tablica (w naszym przypadku wirtualna), dzieląca się na kilka kolumn. Wizualna prezentacja przykładu takiego rozwiązania poniżej:

Dzięki niemu każdy z członków zespołu może sprawdzić, czym w danym momencie zajmują się jego koledzy. Kanban pozwala na uporządkowanie zadań i ułatwia współpracę między deweloperami. Umożliwia śledzenie zadań, sprawowanie pełnej kontroli nad procesem tworzenia oprogramowania, eliminując tym samym przyczyny nieefektywności, zapewniając transparentność w zespole i dając pełny obraz projektu osobom w niego zaangażowanym, dzięki czemu ludzie za niego odpowiedzialni mogą lepiej go koordynować.

Damian Godek

Śledź nas na

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments