Nie pozwól by Twoja firma zbankrutowała
Zgodnie z danymi Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) w 2021 roku upadłość ogłosiło 587 firm, a 800 rozpoczęło postępowanie restrukturyzacyjne. Oznacza to, że poważne kłopoty miało aż o 22% więcej przedsiębiorstw niż rok wcześniej. Najwięcej upadłości ogłoszono w branży handlowej (25,5%), przetwórstwie przemysłowym (23,88%), budownictwie (13,23%) i gospodarce magazynowej (7,22%). Z kolei do restrukturyzacji zmuszone były podmioty związane z handlem (18,87%), rolnictwem (17,36%), przetwórstwem przemysłowym (15,09%), budownictwem (9,69%) oraz transportem i gospodarką magazynową (9,56%).
Niestety najbliższe prognozy także nie wyglądają zbyt optymistyczny. Negatywny wpływ pandemii na niemal wszystkie branże z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w jeszcze większej liczbie przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni do zamknięcia swoich biznesów. Zdaniem ekspertów w 2021 roku liczba upadłości będzie wyższa niż restrukturyzacji.
Z badania zrealizowanego przez Keralla Research w czwartym kwartale 2020 roku wynika, że niemal 11% firm z sektora MŚP wskazywało konieczność mierzenia się z realnym ryzykiem zamknięcia prowadzonej działalności. Problem ten dotyczył najczęściej mikroprzedsiębiorców (16,1%) i małych przedsiębiorstw (10,5%). Najbardziej dotykał branży usługowej (18,9%) i transportowej (16%). Wśród najczęstszych przyczyn problemów wymieniane były:
- spadek płynności finansowej (66%),
- odwołanie kontraktów i gwałtowny odpływ zamówień (39,6%),
- wzrost kosztów prowadzenia działalności (20,8 %).
Na negatywne nastroje przedsiębiorców wskazują także badania zrealizowane przez Maison&Partners. Wynika z nich, że w 2021 roku bankructwa boi się aż 36% firm, z czego 14% określa poziom tego ryzyka jako bardzo wysokie. Najbardziej upadłością martwią się firmy produkcyjne (19%) i usługowe (16%). Przyczyną tych obaw jest zarówno pandemia, jak i kolejne lockdowny, które utrudniają prowadzenie i planowanie działalności. Aż 7 na 10 przedsiębiorców dostrzega ich negatywny wpływ na biznes. Jako najbardziej dotkliwe skutki obecnego kryzysu wskazywane są:
- spadek sprzedaży (47%),
- zahamowanie rozwoju (18%),
- dezorganizacja pracy (18%).
Niemal wszystkie dane związane z polską przedsiębiorczością gromadzone przez różne instytucje oraz prowadzone badania wskazują na obecną trudną sytuację. W celu jej przetrwania konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, których celem będzie umocnienie firmy, poprawa jej organizacji oraz usprawnienie zarządzania. Odpowiedzią na wiele wewnętrznych problemów może być innowacyjny multiplaner – aplikacja Bpower2. Dzięki jego funkcjonalnościom zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie staje się proste. Znacznie ułatwiają one również zlecanie zadań oraz kontrolowanie ich postępu – także w trybie pracy zdalnej. Nasi eksperci dysponują ogromną wiedzą, która może skutecznie usprawnić pracę każdego przedsiębiorstwa. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.
Źródła:
1. https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8073199,upadlosc-restrukturyzacja-firmy-obostrzenia-gospodarka.html
2. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bankructwo-obawia-sie-co-trzecia-firma-jak-to-zrobic