Bpower2

Nie pozwól by Twoja firma zbankrutowała

Nie pozwól by Twoja firma zbankrutowała

Zgodnie z danymi Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) w 2021 roku upadłość ogłosiło 587 firm, a 800 rozpoczęło postępowanie restrukturyzacyjne. Oznacza to, że poważne kłopoty miało aż o 22% więcej przedsiębiorstw niż rok wcześniej. Najwięcej upadłości ogłoszono w branży handlowej (25,5%), przetwórstwie przemysłowym (23,88%), budownictwie (13,23%) i gospodarce magazynowej (7,22%). Z kolei do restrukturyzacji zmuszone były podmioty związane z handlem (18,87%), rolnictwem (17,36%), przetwórstwem przemysłowym (15,09%), budownictwem (9,69%) oraz transportem i gospodarką magazynową (9,56%).
Niestety najbliższe prognozy także nie wyglądają zbyt optymistyczny. Negatywny wpływ pandemii na niemal wszystkie branże z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w jeszcze większej liczbie przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni do zamknięcia swoich biznesów. Zdaniem ekspertów w 2021 roku liczba upadłości będzie wyższa niż restrukturyzacji.
Z badania zrealizowanego przez Keralla Research w czwartym kwartale 2020 roku wynika, że niemal 11% firm z sektora MŚP wskazuje, że musiało mierzyć się z realnym ryzykiem zamknięcia prowadzonej działalności. Problem ten dotyczył najczęściej mikro przedsiębiorców (16,1%) i małych przedsiębiorstw (10,5%). Najbardziej dotykał branży usługowej (18,9%) i transportowej (16%). Wśród najczęstszych przyczyn problemów wymieniane były:
· spadek płynności finansowej (66%),
· odwołanie kontraktów i gwałtowny odpływ zamówień (39,6%),
· wzrost kosztów prowadzenia działalności (20,8 %).
Na negatywne nastroje przedsiębiorców wskazują także badania zrealizowane przez Maison&Partners. Wynika z nich, że w 2021 roku bankructwa boi się aż 36% firm, z czego 14% określa poziom tego ryzyka jako bardzo wysokie. Najbardziej upadłością martwią się firmy produkcyjne (19%) i usługowe (16%). Przyczyną tych lęków jest zarówno pandemia, jak i kolejne lockdowny, które utrudniają prowadzenie i planowanie działalności. Aż 7 na 10 przedsiębiorców dostrzega ich negatywny wpływ na biznes. Jako najbardziej dotkliwe skutki obecnego kryzysu wskazywane są:
· spadek sprzedaży (47%),
· zahamowanie rozwoju (18%),
· dezorganizacja pracy (18%).
Niemal wszystkie dane związane z polską przedsiębiorczością gromadzone przez różne instytucje oraz prowadzone badania wskazują na obecną trudną sytuację. W celu jej przetrwania konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, których celem będzie umocnienie firmy, poprawa jej organizacji oraz usprawnienie zarządzania. Odpowiedzią na wiele wewnętrznych problemów może być innowacyjny system Bpower2. Jego funkcjonalności nie tylko porządkują procesy, ale także znacznie ułatwiają przydzielanie i kontrolowanie zadań – także w trybie pracy zdalnej. Nasi eksperci dysponują ogromną wiedzą, która może być wsparciem dla każdego przedsiębiorstwa. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.

Źródła:
1. https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8073199,upadlosc-restrukturyzacja-firmy-obostrzenia-gospodarka.html
2. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bankructwo-obawia-sie-co-trzecia-firma-jak-to-zrobic

Śledź nas na

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments