Bpower2

Przepracowanie a bezsenność

Przepracowanie a bezsenność

Osoba leżąca w łóżku

Z badania „Stres w miejscu pracy” przeprowadzonego przez Payla.com na zlecenie MonsterPolska wynika, że 34% Polaków martwi się nadmiarem obowiązków w pracy, a 26% problemami finansowymi. Poza Polakami w badaniu udział wzięli także pracownicy z jedenastu europejskich krajów, m.in. Słowacji, Finlandii, Chorwacji. Okazało się, że stres w pracy znajduje odzwierciedlenie w problemach ze snem. Jedynie 5% wszystkich badanych śpi w nocy powyżej ośmiu godzin. Sen poniżej pięciu godzin deklaruje 2% wszystkich badanych, jednak w Polsce to aż 5% (dla porównania w Finlandii to tylko 1%). Najwięcej stresu w pracy mają osoby, które odpowiadają za wyniki, i to właśnie one śpią najkrócej – 21% menadżerów śpi poniżej 6 godzin.

Polacy znacznie przekraczają średnią, jeśli chodzi o wskazywanie problemu z nadmiarem obowiązków. Z jedenastu krajów tylko mieszkańcy Słowenii częściej narzekali na zbyt dużą liczbę zadań (44%). Z kolei Serbowie wskazywali tę odpowiedź niezwykle rzadko – 4%. Problemy finansowe wskazywane przez 26% Polaków są praktycznie niespotykane w Finlandii, w której wskazało je tylko 2% badanych. Z wielu badań wynika, że Polacy pracują za dużo, jednak nie jest to często wskazywany problem. Jedynie 15% ankietowanych uważa, że wpływa to na ich rozdrażnienie, co jest bliskie średniej całego badania, która wyniosła 16%. W Polsce rzadziej występuje także wypalenie zawodowe, które deklaruje 13% osób (średnia wszystkich badanych to 15%). Znacznie lepiej sytuacja wygląda w Finlandii, gdzie jest to 5%, gorzej w Słowenii. Polakom nie przeszkadza brak urlopu – jedynie 15% chciałoby mieć więcej dni na odpoczynek – w Finlandii jest to 24%, a w Słowenii aż 26%. 14% ankietowanych z Polski uważa, że ich praca wcale nie jest stresująca.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, warto zauważyć, że przykładem do naśladowania jest zdecydowanie Finlandia, w której dzięki odpowiedniemu podejściu do pracowników znacznie ogranicza się poziom stresu, co z kolei przekłada się na lepszy sen i stan zdrowia. Polska w rankingu nie wypada co prawda najgorzej, jednak są elementy, które wymagają poprawy – przede wszystkim zmniejszenie liczby obowiązków nakładanych na pracowników. Nie można zapominać, że wyspany człowiek to człowiek produktywny i oddany swojemu pracodawcy, zatem warto o to zadbać.

Opracowanie własne na podstawie: https://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/praca-stres-sen-monsterpolska,36,0,2326308.html

Śledź nas na

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments