Bpower2

Przepracowanie a bezsenność

Przepracowanie a bezsenność

Z badania „Stres w miejscu pracy” przeprowadzonego przez Payla.com na zlecenie MonsterPolska wynika, że 34% Polaków martwi się nadmiarem obowiązków w pracy, a 26% problemami finansowymi. Poza Polakami w badaniu udział wzięli także pracownicy z jedenastu europejskich krajów np. Słowacji, Finlandii, Chorwacji. Okazało się, że stres w pracy znajduje odzwierciedlenie w problemach ze snem. Jedynie 5% wszystkich badanych śpi w nocy powyżej ośmiu godzin, sen poniżej pięciu godzin deklaruje 2% wszystkich badanych, jednak w Polsce to aż 5%, dla porównania w Finlandii tylko 1%. Najwięcej stresu w pracy mają osoby, które odpowiadają za wyniki i to właśnie one śpią najkrócej- 21% menadżerów śpi poniżej 6 godzin.

Polacy znacznie przekraczają średnią jeśli chodzi o wskazywanie problemu z nadmiarem obowiązków. Z jedenastu krajów tylko mieszkańcy Słowenii częściej narzekali na zbyt dużą liczbę zadań (44%). Z kolei Serbowie wskazywali tę odpowiedź niezwykle rzadko- 4%. Problemy finansowe wskazywane przez 26% Polaków są praktycznie niespotykane w Finlandii, w której wskazało je tylko 2% badanych. Z wielu badań wynika, że Polacy pracują za dużo, jednak nie jest to często wskazywany problem. Jedynie 15% ankietowanych uważa, że wpływa to na ich rozdrażnienie, co jest bliskie średniej całego badania, która wyniosła 16%. W Polsce rzadziej występuje także wypalenie zawodowe, które deklaruje 13% osób, a całkowity wynik badania to 15%. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w Finlandii gdzie jest to 5%, gorzej w Słowenii. Polakom nie przeszkadza brak urlopu- jedynie 15% chciałoby mieć więcej dni na odpoczynek, w Finlandii jest to 24%, a w Słowenii aż 26%. 14% ankietowanych z Polski uważa, że ich praca wcale nie jest stresująca.

Biorąc pod uwagę powyższe dane warto zauważyć, że przykładem do naśladowania jest zdecydowanie Finlandia, która dzięki podejściu do pracowników znacznie ogranicza poziom stresu, co z kolei przekłada się na lepszy sen i stan zdrowia. Polska nie wypada co prawda w rankingu najgorzej, jednak są elementy, które wymagają poprawy- przede wszystkim zmniejszenie liczby obowiązków nakładanych na pracowników. Nie można zapominać, że wyspany człowiek to także człowiek wydajny i oddany swojemu pracodawcy, zatem warto o to zadbać.

Opracowanie własne na podstawie: https://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/praca-stres-sen-monsterpolska,36,0,2326308.html

Śledź nas na

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments