Wskaźniki w firmach produkcyjnych a nowoczesne systemy IT
Firmy produkcyjne często zbierają i przechowują dużo danych. Nie zawsze jednak wiedzą, jak mogą wykorzystać uzyskane informacje i podnieść dzięki nim efektywność pracy. Regularne monitorowanie kilku wybranych wskaźników jest w stanie usprawnić pracę przedsiębiorstwa i zapewnić mu produkcję bez opóźnień, na stabilnym poziomie.
Niestety samodzielne gromadzenie, przechowywanie i porównywanie danych jest bardzo pracochłonne, a nie wszystkie systemy informatyczne pomagają koordynować przetwarzanie dużej ilości informacji. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców szybko się zniechęca albo monitoruje wskaźniki nieregularnie, co nie przynosi odpowiednich rezultatów. Ten problem można bardzo szybko rozwiązać poprzez wybór systemu IT, który dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie dla firmy wsparciem i dobrym doradcą, a jej właścicielowi pomoże lepiej się zorganizować i trzymać pod kontrolą wszystkie procesy w przedsiębiorstwie. Jednym z takich systemów jest kompaktowy multiplaner – aplikacja Bpower2 – idealna dla firm ze wszystkich branż.
Wśród przykładowych wskaźników obserwowanych przez producentów wymienić można:
- produktywność godzinową – ilość sztuk produkowanych w ciągu godziny – odpowiedni system jest w stanie automatycznie zbierać te dane np. na podstawie czasu trwania operacji od „wejścia” do „wyjścia”;
- wskaźnik produktywności – określa liczbę sztuk wykonanych w dłuższym okresie (np. w ciągu miesiąca), a następnie na podstawie wyliczenia średniej umożliwia uzyskanie informacji o produktywności – dobrze dobrany system będzie wyliczał ten wskaźnik samodzielnie;
- wydajność – pozwala na sprawdzenie, w jakim stopniu został zrealizowany cel w określonym czasie i jaką wielkość produkcji osiągnięto – odpowiedni system nie tylko policzy ten wskaźnik, ale także podpowie, jak go poprawić;
- poziom obciążenia – określa efektywność wykorzystania czasu zarezerwowanego na wykonanie konkretnych zadań – dobry system IT bez problemu wskaże poziom obciążenia wszystkich maszyn wykorzystywanych w procesie;
- czasochłonność procesów – określa czas, jaki jest niezbędny do wykonania określonego zadania, co także może być monitorowane przez wysokiej klasy system IT.
Często rozróżnienie produktywności i wydajności sprawia przedsiębiorcom problem. Wbrew pozorom są to dwa odrębne pojęcia. Wydajność związana jest z zaplanowanym czasem np. dniem, miesiącem. Podczas jej mierzenia należy zastanowić się, ile produktów udało się wyprodukować i jak długo to trwało. Z kolei produktywność wynika z faktycznie wykorzystanych zasobów w określonym czasie. Określając produktywność, trzeba rozważyć jakie koszty poniosła firma podczas realizacji planu.
Jednym z podstawowych sposób na poprawę procesu produkcyjnego jest redukcja wąskich gardeł, czyli miejsc, w których proces jest spowalniany np. przez przestarzałą maszynę, zbyt małą liczbę pracowników lub nieergonomiczne warunki pracy. Najłatwiej dostrzec takie miejsce poprzez analizowanie pracy i uzyskanych podczas obserwacji danych – najlepiej automatycznie zarejestrowanych i przeanalizowanych przez system IT. Dzięki niemu nie trzeba samodzielnie szukać problematycznych miejsc – zostaną one wskazane na podstawie zebranych informacji.
Każda firma, której zależy na utrzymaniu lub poprawie pozycji w branży, może zdecydować się na udoskonalenie poprzez wdrożenie nowoczesnego systemu. Wybór Bpower2 to nie tylko dostęp do sprawdzonego rozwiązania, ale także możliwość dostosowania go do własnych potrzeb.
Niemożliwe? Można to sprawdzić w każdej chwili – nasi konsultanci służą radą i pomocą.
(Źródło: opracowanie własne na podstawie: https://leanactionplan.pl/wizualizacja-danych-wydajnosciowych/)